Vizuális kapcsolatok az Országbíró sétányon

Június 13-án, az Országbíró sétányon került sor a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum által, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat támogatásával létrehozott Vizuális kapcsolat című, négy részből álló programsorozat harmadik állomására.

 

 

A hőségriasztás ellenére ezúttal is nagyon sok érdeklődő kereste fel a programsorozat közreműködőinek sátrait, hogy választ kaphasson a különböző tudatmódosító szerekkel kapcsolatos kérdéseire, próbára tegye a tudását a BRFK XIII. Kerületi Rendőrkapitányság kérdőívének kitöltésével, vagy ügyességét a Nyírő Gyula Kórház OPAI munkatársai által kihelyezett kifestők, labirintusok, színezők felhasználásával. Az eseményen ezúttal is megjelentek az Angyalföld Polgárőr Szervezet ifjú polgárőrei, akik maguk is szívesen válaszoltak az érdeklődőknek a szervezet működésére, a szolgálat ellátására vonatkozó kérdéseire.

 

 

Németh Mónika rendőr alezredes, a kerületi rendőrkapitányság főnyomozója, bűnmegelőzési előadó rendszeres résztvevője a Vizuális kapcsolat rendezvényeinek, és munkaköréből adódóan folyamatosan részt vesz a kerület iskoláiban folyó felvilágosító, bűnmegelőzési órákon is. A Vizuális kapcsolat programsorozat során szerzett tapasztalataival kapcsolatban a következőket válaszolta kérdésünkre.

 

 

-A kitelepülések alkalmával eddig erősen felülreprezentáltak voltak az általános iskolás korosztály tagjai, akik között nagyon sok ismerős gyermek akadt az iskolai bűnmegelőzési órákról, és más rendezvényekről. Örömmel tapasztaltam, hogy az iskolában elmondott, és megbeszélt ismeretek maradandónak bizonyulnak, és a gyermekek már nem csak a rájuk leselkedő veszélyek jelentős részével vannak tisztában, de elkerülésük módjait is ismerik. Szívesen jönnek, nagy sikere van a kábítószeres totónak, és különösen a kábítószeres szemüvegnek, amely jól érzékelteti, hogy mennyire eltorzul, és milyen veszélyessé válik a világ a tudatmódosító szerek használatától. Nem lehet túlbecsülni annak a bizalmi légkörnek az értékét, amelyet találkozásaink során sikerül kialakítanunk az érdeklődő fiatalokkal. Összességében úgy gondolom, hogy a Vizuális kapcsolat beváltja a hozzá fűzött reményeket, és érdemes lenne a további folytatásra.

A Nyírő Gyula Kórház OPAI szociális munkásaként közreműködő Szabó Tünde maga is nagyon kedvező tapasztalatokra tett szert a program korábbi állomásain.

 

 

-A legtöbb felnőtt nem is gondolná, hogy az internet korában élő gyerekek milyen sok ismerettel rendelkeznek a legkülönbözőbb kábítószerekről. Hetedikes-nyolcadikos fiatalok olykor engem is meglepnek a tájékozottságukkal, ami sokat segít a szükséges ismeretek terjesztésében, a kábítószerek veszélyeinek megismertetésében, a megelőzés szolgálatában. Rendkívül fontosnak tartom, hogy a gyermekekkel való foglalkozásban minél nagyobb teret kapjanak az interaktív elemek. A felgyorsult világban a plakátok már semmit sem mondanak: személyes kapcsolat létrejöttére van szükség. Olyanokra,  mint a Prevenciós Központban kialakított és működtetett Tudat-törő szabadulószoba, az egyedülálló drog-prevenciós film, és a Vizuális kapcsolat programsorozat, amely lehetővé teszi, hogy a veszélyeztetett korosztályok feltegyék kérdéseiket, és választ kaphassanak azokra. Tizenegy éve dolgozom ezen a területen, és meggyőződéssel mondhatom: a Vizuális kapcsolat egyike a legjobb drog-prevenciós programoknak. Érdemes a folytatásra.

 

 

A Vizuális Kapcsolat negyedik, befejező állomására június 20-án, a Prevenciós Központ udvarán került majd sor, ahová a megszokott időben, délután egy órától várják az érdeklődőket.

 

Képgaléria